Nuo Naujųjų metų draudžiama bet kokia alkoholio reklama: kokia informacija nebus laikoma reklama?

Nuo 2018 m. sausio 1 dienos įsigalioja alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai. Vienas esminių pakeitimų alkoholio reklamos visiškas draudimas.

Skirtingai nei pagal dabartinį reglamentavimą, alkoholio reklama bus nebe ribojama, o visiškai draudžiama. Tačiau tam tikra informacija neatsiejami nuo alkoholio produkcijos nelaikytina reklama ir bus leidžiama. Tai prekybos vietose, kuriose prekiaujama alkoholiniais gėrimais, gamintojų ar prekiaujančių įmonių pavadinimai ir registruoti prekių ženklai, alkoholinių gėrimų eksponavimas ir kaina, ženklinimo rekvizitai ir kita ženklinimo informacija, taip pat gėrimų grupė, pogrupis, kilmės šalis, geografinė nuoroda, regionas.

Problemų nesukels ir tam tikra objektyvi informacija nurodyta viešojo maitinimo vietų valgiaraščiuose apie alkoholinių gėrimų skonį (pvz., rūgštokas, aitrus, saldus, kartus ir pan.). Taip pat valgiaraščiuose leidžiamos rekomendacijos derinti alkoholinį gėrimą su maistu (pvz., rekomenduojama prie žuvies, mėsos ar sūrio patiekalų ir pan.).

Prekybos vietose ir toliau galės būti demonstruojami alkoholinių gėrimų pakuočių atvaizdai, bet jie turėtų būti pateikiami neutraliame fone, būtent – vaizdiniai turi būti nesusiję su žmonėmis, emocijomis ar psichinės veiklos išraiška.  Informacijos pateikimo būdas prekybos vietose neribojamas – plakatai, vaizdai ekranuose ir pan. Tačiau informacijos pateikimo priemonių iš prekybos vietų nebus galima vartotojams išsinešti. Tad lankstinukų ar kitų leidinių, kurie dabar yra populiarūs prekybininkams teks atsisakyti.

Minėta informacija leidžiama alkoholiu prekiaujančios ar gaminančios įmonės interneto svetainėse. Tiesa, Facebook ir kitų socialinių tinklų paskyros nėra laikomos įmonių interneto svetainėmis todėl juose informacija negalės būti pateikta. Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento specialistų, fiziniai asmenys – socialinių tinklų nariai – galės ir ateityje dalintis savo asmeninėmis nuomonėmis, nuotraukomis ir kita informacija apie alkoholinius gėrimus, nebent tai būtų sisteminis ir komercinis dalinimasis informacija, skatinantis įsigyti bei vartoti alkoholį.

Ženklinant išliks reikalavimas neklaidinti vartotojo dėl gėrimo ypatybių ir draudimas pateikti teiginius ar užuominas apie teigiamą poveikį sveikatai. Dar vienas svarbus ženklinimo ribojimas – etiketėse bus draudžiama teikti nuorodas į interneto svetaines, kuriose teikiama alkoholio, skirto Lietuvos rinkai, reklama.

Susiaurintas atributikos su alkoholinių gėrimų gamintojų ir platintojų pavadinimais ir (ar) prekės ženklais ratas. Bus leidžiama platinti tik butelių atkimšimo ir užkimšimo įrankius, butelių pakuotes, taures ir stiklines. Kitų prekių, ant kurių pateikiama alkoholio reklama (pvz., marškinėlių, kepuraičių su minėtais prekių ženklais), platinimas bus uždraustas.

Toliau skaitykite

Narystės ir pažymėjimai