Ženklo „GAMINYJE YRA PLASTIKO“ naudojimas
Reglamentas (ES) 2020/2151, nustatantis konkrečius kai kurių vienkartinių plastikinių gaminių ženklinimo reikalavimus, įsigaliojo lygiai prieš 3 metus, bet vis dar sulaukiame klausimų dėl jo taikymo praktikoje. Dalinamės kai kuriomis praktinėmis įžvalgomis ir naudingomis nuorodomis.
Kokia yra šio ženklo paskirtis?
Šiuo ženklu ES siekia didinti vartotojų sąmoningumą ir atsakomybę, skatinti tvaresnį elgesį ir mažinti plastiko turinčių gaminių poveikį aplinkai.
Šiuo ženklu taip pat siekiama atgrasyti nuo netinkamos atliekų šalinimo praktikos, pavyzdžiui, drėgnų servetėlių nuleidimo į tualetą, dėl kurios gali būti teršiama aplinka ir kilti infrastruktūros problemų.
Kokius gaminius privaloma ženklinti ženklu „GAMINYJE YRA PLASTIKO“?
Reikalavimas ženklinti gaminius ženklu „GAMINYJE YRA PLASTIKO“ taikomas gaminiams, nurodytiems direktyvos (ES) 2019/904 priedo D dalyje:
- Higieniniai paketai (įklotai), tamponai ir tamponų aplikatoriai;
- Drėgnosios servetėlės, t. y. sudrėkintos asmens higienai skirtos servetėlės, ir buityje naudojamos šluostės (į šią kategoriją taip pat patenka lakštinės veido kaukės, makiažo valymo ir intymios higienos servetėlės, akinių valymo servetėlės, baldų, ekranų ir automobilių šluostės bei augintinių valymo servetėlės, naudojamos buityje);
- Tabako gaminiai su filtrais ir filtrai, parduodami naudoti kartu su tabako gaminiais;
- Gėrimų indeliai.
Vektorines piktogramas galite atsiųskite čia.
Kokios yra išimtys?
Ženklas „GAMINYJE YRA PLASTIKO“ neprivalomas medicininės paskirties ir sveikatos priežiūrai skirtoms asmens higienos servetėlėms ir paviršių šluostėms, bei pramoninėms drėgnoms šluostėms. Išsamų išimčių sąrašą rasite čia.
Išimtis taip pat taikoma itin mažoms pakuotėms, kurių paviršiaus plotas mažesnis kaip 10 cm2.
Kokie reikalavimai taikomi ženklo pateikimui ant pakuotės?
Visi reikalavimai reguliuojamoms produktų kategorijoms itin išsamiai pateikti reglamente (ES) 2020/2151.
Štai kai kurie iš jų:
- Ženklas dedamas horizontaliai ant pakuotės išorinio priekinio arba viršutinio paviršiaus atsižvelgiant į tai, kuris paviršius yra aiškiau matomas.
- Atidarant pakuotę pagal bet kokias instrukcijas, ženklas neturėtų nei plyšti, nei tapti neįskaitomu.
- Ženklą turi sudaryti du šalia vienas kito esantys vienodo dydžio langeliai (raudonas ir mėlynas), o po jais turi būti juodas stačiakampis su informaciniu tekstu „GAMINYJE YRA PLASTIKO“. Ženklo aukščio ir ilgio santykis turi būti 1:2.
- Ženklo spalvos, dydis, užrašų šriftas, rėmelis ir raiška yra griežtai sureglamentuoti.
SVARBU:
Ženklas turi būti išspausdintas ant pakuotės, lipdukų naudoti negalima.
Informacinis tekstas „GAMINYJE YRA PLASTIKO“ privalo būti pateiktas lietuvių kalba.
Ką daryti, jei ant gaminio nėra ženklinimo informacijos lietuvių kalba?
Tokiais atvejais informacinį tekstą „GAMINYJE YRA PLASTIKO“ leidžiama pateikti kartu su kita ženklinimo informacija lietuvių kalba (pavyzdžiui, užklijuojant lipduką), bet ši informacija turėtų būti pateikta kuo arčiau ženklo ir būti aiškiai matoma. Informacinio teksto vertimas turi būti didžiosiomis raidėmis ir Helvetica Bold šriftu. Šrifto dydis turi būti ne mažesnis kaip 5 pt ir ne didesnis kaip 14 pt.
Kokios sudėties plastikai patenka į direktyvos (ES) 2019/904 ir reglamento (ES) 2020/2151 ribojimų sritį? Ar taikomos išimtys vienkartiniams produktams iš biologiškai skaidaus plastiko?
Aptarti ženklinimo reikalavimai taikomi vienkartiniams plastikiniams gaminiams. Čia plastikas – tai chemiškai modifikuotas polimeras (pvz., celofanas, celiuliozės acetatas). Gaminiai iš chemiškai nemodifikuotų gamtinių polimerų (pvz., viskozė, lajocelis, celiuliozės plėvelė) į direktyvos reguliavimo sritį nepatenka. Daugiau informacijos čia.
Pagal direktyvą biologiškai skaidūs ir (arba) biologinės kilmės plastikai laikomi plastiku. Šiuo metu nėra visuotinai priimtų techninių standartų, kuriais būtų galima patvirtinti, kad konkretus plastiko gaminys per trumpą laiką tinkamai biologiškai suyra jūros aplinkoje ir nedaro žalos aplinkai (yra visiškai „biologiškai skaidus“).
Išimtys netaikomos ir plastiku iš vidaus ar išorės padengtiems vienkartiniams popieriaus gaminiams. Direktyvoje nenumatyta jokia plastiko kiekio vienkartiniame plastikiniame gaminyje de minimis riba, kuri leistų taikyti išimtis.