Ženklinimo ir reklamos sprendimai „viskas viename“ eteriniams aliejams netinka!
Po pusmetį trukusio tyrimo Konkurencijos taryba kritiškai įvertino eterinių aliejų reklamą. Plačiai reklamuojami eteriniai aliejai pagal naudojimo paskirtį gali būti priskiriami kosmetikos gaminiams, aromaterapijos produktams, biocidams, vaistams ar bendrųjų produktų kategorijai, bet ne visoms joms kartu. Nuo produkto kategorijos priklauso ne tik reklamai taikomi reikalavimai, bet ir etiketėse pateikiama privalomoji ženklinimo informacija.
Ant eterinių aliejų pakuočių dažnai pateikiama informacija apie labai įvairų jų panaudojimą: šiuos aliejus siūloma maišyti į kitus kosmetikos gaminius (pvz., masažo aliejus, kremus), naudoti aromaterapijai, inhaliacijoms, kūno kvėpinimui, dezinfekcijai, ligų profilaktikai ar net vartoti į vidų. Vienų iš naudojimo sričių, pavyzdžiui, aromaterapijos, Lietuvos teisės aktai nereglamentuoja, kai kitos – gydomoji, kosmetinė paskirtis – reglamentuojamos pakankamai griežtai.
Kontroliuojančios institucijos ir ekspertai rekomenduoja pirmiausia apibrėžti eterinio aliejaus paskirtį, o po to pagal ją ir produkto kategoriją, kuri lemia reikalavimus ženklinimui ir reklamai. Suplakti kelias naudojimo sritis praktiškai neįmanoma dėl labai skirtingų reikalavimų.
Jei eterinis aliejus naudojamas kūno išorėje, siekiant pagerinti išvaizdą, kvėpinti – tai kosmetikos gaminys, kuriam prieš teikiant į rinką privaloma atlikti saugos vertinimą, notifikuoti ir paženklinti pagal Kosmetikos gaminių reglamentą 1223/2009/EB. Jei eterinis aliejus skirtas aromaterapijai, privaloma jį suklasifikuoti ir paženklinti pagal CLP reglamentą 1272/2008/EB, taikomą cheminėms medžiagoms ir mišiniams. Juk eteriniai aliejai, nepaisant malonaus kvapo, yra sudėtingi cheminių medžiagų mišiniai, kuriuose gausu alergizuojančių ir kitokį šalutinį poveikį turinčių junginių. Jei deklaruojamas gydomasis ar profilaktinis poveikis sveikatai – taikomi vaistiniams preparatams privalomi reikalavimai. Jei kalbama apie dezinfekciją, teks tai patvirtinti tyrimais, o produktą autorizuoti pagal biocidiniams produktams taikomus reikalavimus.
Daugiau apie Konkurencijos tarybos išvadas čia.