NAUJI DRAUDŽIAMI IR RIBOJAMI KOSMETIKOS INGREDIENTAI NUO 2025 m.

Kitąmet įsigalioja Europos Komisijos patvirtinti draudimai ir ribojimai visai eilei kosmetikos gaminių ingredientų, kurie savo laiku buvo labai populiarūs. Tarp jų, retinolis, arbutinas, įvairios nanomedžiagos.
Nuo 2025 m. vasario 1 d. nebegalima pateikti rinkai kosmetikos gaminių su nanoauksu, nanovariu, nanoplatina ir koloidiniais jų dariniais, įskaitant koloidinį nanosidabrą. Šios ir kai kurios kitos medžiagos buvo įtrauktos reglamento (EB) Nr. 1223/2009 II priedą, kuriame nurodomos kosmetikos gaminiuose draudžiamos medžiagos.

Kojinė rūgštis, vitaminas A (retinolis, retinilacetatas, retinilpalmitatas), alfa-arbutinas, arbutinas ir kai kurios kitos medžiagos buvo įtrauktos į reglamento (EB) Nr. 1223/2009 III priedą, kuriame nurodomos kosmetikos gaminiuose ribojamos medžiagos. Šioms medžiagoms nustatyti taikymo srities ir koncentracijos ribojimai bei privalomi įspėjimai, kuriuos būtina nurodyti etiketėse.
Pavyzdžiui,
– Kojinę rūgštį nuo 2025 m. vasario 1 d. leidžiama naudoti tik kaip odos šviesiklį veidui ir rankoms skirtuose gaminiuose, didžiausiai koncentracijai neviršijant 1 %.
– Kūno losjonuose naudojamo vitamino A (retinolio, retinilacetato, retinilpalmitato) didžiausia koncentracija neturėtų viršyti 0,05 % RE, o kituose nenuplaunamuose ir nuplaunamuose gaminiuose – 0,3 % RE. Be to, turėtų būti pateiktas įspėjimas siekiant informuoti vartotojus, kurie jau patiria vitamino A poveikį per maisto produktus ir maisto papildus, apie per didelio poveikio galimybę dėl tokių junginių naudojimo (ženklinime privaloma pateikti įspėjimą „Sudėtyje yra vitamino A. Prieš naudojant atsižvelgti į paros dozę.“)
Su visais 2024 m. patvirtintais pakeitimais galima susipažinti čia ir čia.

Pats laikas peržiūrėti turimą kosmetikos gaminių asortimentą ir patikrinti, ar gaminiuose nėra draudžiamų ingredientų, ar neviršijamos ribojamų medžiagų koncentracijos, bei papildyti ženklinimo informaciją privalomais įspėjimais.
Kosmetikos reglamento (EB) Nr. 1223/2009 priedai yra nuolat pildomi ir keičiami. Pastaraisiais metais tokių pakeitimų buvo tikrai nemažai, o rinkos priežiūros rezultatai akivaizdžiai rodo, kad verslas nespėja prisitaikyti prie šių pokyčių. Pagal Europos Komisijos SAFETY GATE 2023 m. ataskaitos duomenis, kosmetikos gaminiai pernai pirmavo nesaugių ne maisto gaminių sąraše – jiems teko net 32 % pranešimų (palyginimui, 2022 m. nesaugiems kosmetikos gaminiams teko tik 10 % pranešimų). Didelė tokių pranešimų dalis buvo susijusi su draudžiamų medžiagų buvimu sudėtyje ir jų keliamu cheminiu pavojumi.

Toliau skaitykite

Narystės ir pažymėjimai