Namų kvapų reguliacinių reikalavimų ABC
Neblėstantis namų kvapų – lazdelių, difuzorių, kvapiųjų žvakių ir pan. – populiarumas atveda pas mus žmones, kuriems reikia pagalbos įgyvendinant jų idėjas. Dažna užklausa prasideda taip: „turime puikią kvapo bazę“, „norime maišyti eterinius aliejus ir sukurti natūraliai dvelkiančius kvapus“ arba „parodoje radome tai, ko Lietuvoje dar nėra“.
Sukūrėte ar atsivežėte naujus namų kvapus. Kas toliau? Ko reikia, kad galėtumėte juos teikti į rinką Lietuvoje? Dalinamės trumpa namų kvapų reguliacinių reikalavimų abėcėle.
A: Saugos duomenų lapas
Jei esate gamintojas ir patys kuriate namų kvapus, žaliavų tiekėjų paprašykite pateikti kvapų mišinio IFRA sertifikatą ir visų produkto gamyboje naudojamų sudedamųjų dalių saugos duomenų lapus (SDL). Šių dokumentų pagrindu reikia suklasifikuoti jūsų produktą ir parengti jo SDL.
Svarbu: tiek žaliavų, tiek galutinio produkto saugos duomenų lapai turi atitikti reglamento (ES) 2020/878 reikalavimus.
Dažna klaida: kvapų mišinio SDL pateikiamas kaip galutinio produkto (namų kvapo) SDL.
B: Ženklinimas
Namų kvapų etiketėse privaloma pateikti saugos informaciją, nurodytą SDL 2.2 poskirsnyje „Ženklinimo elementai“. Ši informacija susideda iš pavojaus piktogramos, signalinio žodžio, pavojingų sudedamųjų medžiagų sąrašo, atsargumo bei pavojingumo teiginių (konkrečiu atveju gali būti pateikiami ne visi nurodyti elementai).
Kiti privalomi ženklinimo elementai pateikiami KŽP (CLP) reglamente ir prekių ženklinimo taisyklėse. O kurdami ar versdami reklaminius teiginius nepamirškite žvilgterti į reklamos įstatymą ir nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymą.
Svarbu: informacija lietuvių kalba turi atitikti informaciją pateiktą kitomis kalbomis, o signalinio žodžio, atsargumo ir pavojingumo teiginių vertimai turi atitikti KŽP (CLP) reglamente pateiktas lietuviškas formuluotes.
Dažnos klaidos: pavojaus piktogramos dydis vertinamas pagal vertikalų matmenį, kai reikėtų matuoti kraštinę (privalo būti ne mažiau kaip 1 cm); pamirštama nurodyti gaminio tinkamumo naudoti terminą.
C: UFI kodas ir notifikacija ECHA sistemoje
Jei mišinys kelia pavojų sveikatai arba fizinį pavojų, be jau minėtų ženklinimo elementų turi būti nurodytas ir UFI kodas, o pats mišinys notifikuotas ECHA sistemoje bei susietas su jo UFI kodu. UFI kodą galite sugeneruoti gana paprastai, bet notifikacija pareikalaus kur kas daugiau laiko bei įgūdžių.
Dažna klaida: sugeneruotas UFI kodas, paženklintas produktas, bet neatlikta notifikacija.
D. Mišinio kortelė AIVIKS sistemoje
Cheminių medžiagų ir cheminių mišinių gamintojai bei importuotojai turi pareigą teikti informaciją AIVIKS sistemoje pagal duomenų ir informacijos apie chemines medžiagas ir cheminius mišinius teikimo tvarkos aprašą. Tvarkos aprašo nuoroda, pareigos, išimtys ir klausimai/atsakymai pateikti išsamiame Aplinkos apsaugos agentūros pranešime
Turite klausimų? Reikia pagalbos? Susisiekite!