DVEJOPOS PASKIRTIES MUILAS

Ar gali tas pats gaminys, pavyzdžiui, muilas, būti skirtas ir asmens higienai, ir drabužiams skalbti? Jei taip, kokiai kategorijai priskirti tokį gaminį, kaip jį ženklinti, kokie reikalavimai jam taikomi?

Pabandykime susigaudyti ir pradėkime nuo apibrėžimų:
• Pagal ES Kosmetikos reglamento (EB) Nr. 1223/2009 nuostatas, KOSMETIKOS GAMINYS apibrėžiamas kaip „medžiaga arba mišinys, skirtas išorinėmis žmogaus kūno dalims […], norint tik arba daugiausia valyti, kvėpinti, pakeisti išvaizdą, apsaugoti, išlaikyti gerą būklę arba pašalinti kūno kvapus“.
• Pagal ES Ploviklių reglamento (EB) Nr. 648/2004 nuostatas, PLOVIKLIS – „tai medžiaga arba priemonė, kurios sudėtyje yra muilų ir (arba) kitų aktyviųjų paviršiaus medžiagų, skirtų skalbti ir plauti. Plovikliai gali būti bet kurio pavidalo (skystis, milteliai, pasta, gabalėlis, plytelė, liejinys, forma ir pan.) […].“

📌 Anot ES Kosmetikos gaminių darbo grupės (ribinių gaminių pogrupio), muilas gali būti laikomas kosmetikos gaminiu tik tuo atveju, jei jo pagrindinė paskirtis yra kosmetinė (pvz., žmogaus kūno valymas). Kosmetikos reglamentas taip pat gali būti taikomas muilui, kuris atlieka pagrindinę kosmetinę funkciją, o antrinę – ne kosmetinę. Daugeliu atvejų tokių asmens higienos muilų kosmetinė funkcija bus laikoma pagrindine ir bus taikomas tik Kosmetikos reglamentas. Tačiau kai kurie muilai gali atlikti pagrindinę kosmetinę funkciją kartu su kita (ne kosmetine) pagrindine funkcija.

📌 Analizuojamu atveju, produktui, kurio pagrindinė kosmetinė funkcija yra kūno valymas, o antrinė – skalbimo (ploviklio) funkcija, taikomas Kosmetikos reglamentas (jei tenkinami visi kiti kriterijai), nes pagrindinė jo paskirtis yra valyti išorines žmogaus kūno dalis. Priskyrimui kosmetikos gaminiams netrukdo tai, kad šis dvejopos paskirties gaminys taip pat gali būti laikomas plovikliu pagal Ploviklių reglamentą.

📌 Jei muilas pretenduoja atlikti dvejopą funkciją – tai yra būti ir kosmetikos gaminiu, ir plovikliu, jis pateka į abiejų reglamentų taikymo sritį ir turi atitikti jų abiejų reikalavimus. Štai kai kurie iš jų:
• SUDĖTIES ŽENKLINIMAS: sudedamosios dalys turi būti paženklintos dvejopai, pateikiant sudėtį INCI pavadinimais po žodžio „Ingredients“ ir pagal funkcines grupes bei kiekio intervalus, kaip plovikliui; sudedamųjų dalių sąrašą privaloma skelbti viešai internete, o svetainės adresą nurodyti etiketėje.
• SAUGA: gaminio saugą reikia įvertinti ir parengiant saugos vertinimo ataskaitą bei gaminio informacijos bylą, ir suklasifikuojant pagal KPŽ (CLP, 1272/2008/EB) reglamentą; jei pagal KPŽ gaminys klasifikuojamas kaip pavojingas, privaloma parengti saugos duomenų lapą ir pateikti informaciją apsinuodijimų centrams bei atitinkamai papildyti ženklinimo informaciją;
• NOTIFIKACIJA: CPNP notifikacija privaloma kaip bet kokiam kitam kosmetikos gaminiui, be to, jei pagal KPŽ gaminys klasifikuojamas kaip pavojingas, papildomai reikės pateikti informaciją apsinuodijimų centrams.

📌 Galutinį sprendimą dėl konkretaus gaminio kategorijos priima nacionalinės kompetentingos institucijos, atsižvelgdamos į visas gaminio savybes, tarp kurių gaminio pateikimas, sudedamosios dalys, veikimo būdas, teiginiai. Jei kyla klausimų, rekomenduojame susipažinti su Kosmetikos ribinių produktų vadovu arba kreiptis į Ribinių produktų vertinimo tarpinstitucinę komisiją.

Toliau skaitykite

Narystės ir pažymėjimai