Biocidinių produktų veiksmingumas
Kaip žinia, BIOCIDINIS PRODUKTAS – tai medžiaga arba mišinys, kurio sudėtyje viena ar daugiau veikliųjų medžiagų, kurio paskirtis naikinti, sulaikyti, padaryti nekenksmingus bet kokius kenksminguosius organizmus, užkirsti kelią jų poveikiui arba juos kontroliuoti bet kokiais būdais, išskyrus fizinius ir mechaninius.
Rinkoje tokius produktus dažniausiai atpažįstame iš reklamoje ir etiketėje pateiktų teiginių ir deklaruojamo poveikio, tokio kaip „antibakterinis“, „antimikrobinis“, „dezinfekuoja“, „naikina bakterijas, grybelius ir virusus“, „sunaikina 99,9 % bakterijų“, „saugo nuo uodų“, „naikina skruzdes“, „padeda kontroliuoti graužikus“ ar pan.
Veiksmingumas apibrėžiamas kaip produkto gebėjimas atitikti teiginius apie jį, kai jis naudojamas pagal etiketėje nurodytą naudojimo instrukciją. Koncentracija, ekspozicijos laikas, temperatūra bei naudojimo būdas – ši informacija taip pat turi būti pateikta etiketėje, nes ji apibrėžia PRIVALOMAS sąlygas, kurių būtina laikytis, kad būtų užtikrintas deklaruojamas produkto veiksmingumas. Nesilaikant naudojimo nurodymų ne tik neužtikrinamas biocidinio produkto veiksmingumas, bet ir kyla atsparių mikroorganizmų formų išsivystymo rizika.
Duomenys apie veiksmingumą yra esminis biocidinių produktų reguliavimo valdymo ir sprendimų priėmimo proceso elementas. Veiksmingumo duomenys reikalingi siekiant nustatyti biocidinių produktų naudojimo naudą ir turi būti suderinti su rizika, kurią jų naudojimas kelia žmogui ir aplinkai.
Skiriami įvairūs tyrimų tipai:
– Atrankiniai
– Laboratoriniai
– Imituojamo naudojimo
– Praktiniai
Pageidautina, kad tyrimai būtų atliekami pagal standartinius protokolus (pvz., CEN, ISO, OECD, ASTM ir kt.). Jei standartinių protokolų nėra arba jie netinka atitinkamai naudojimo sričiai, galima taikyti ir kitus metodus su sąlyga, kad atitinkami tyrimai turi tvirtą mokslinį pagrindą. Tokiais atvejais turimi standartiniai metodai turi būti modifikuoti, kad atitiktų faktinį taikymą.
Geriausia, jei tyrimai atliekami pagal Geros laboratorinės praktikos (GLP) arba panašias kokybės užtikrinimo sistemas (ISO), nors tai nėra privaloma atliekant veiksmingumo tyrimus.
Biocidinio produkto autorizacijos liudijimas, be kurio neįmanomas produkto tiekimas į rinką, išduodamas pagal reglamento (ES) Nr. 528/2012 19 straipsnio 1(b) dalies nuostatas, t. y. tik įrodžius, kad produktas yra pakankamai veiksmingas. Net ir laikantis reikalavimo apriboti naudojimą iki būtino minimumo ir bendrojo reikalavimo tausiai naudoti biocidinius produktus (17 ir 18 straipsniai), labai svarbu, kad atitinkamas produktas duotų laukiamą poveikį. Daugiau informacijos čia.
Jei reikia pagalbos parenkant ar organizuojant biocidinių produktų tyrimus? Kyla klausimų dėl efektyvumo tyrimų interpretavimo? Susisiekite!
Photo by Adrian Lange on Unsplash