Aktualūs apsaugos nuo saulės kosmetikos ženklinimo ir reklamos aspektai
Vasara įsibėgėja, o kosmetikos gaminių lentynose akį traukia gausi apsaugos nuo saulės priemonių pasiūla. Kokią informaciją jų etiketėse privaloma pateikti ir kaip ją suprasti? Kokiais kriterijais remdamiesi vartotojai turėtų rinktis šias priemones?
Verta prisiminti, kad „nuo saulės poveikio apsaugantis gaminys“ – tai preparatas (kremas, aliejus, gelis, purškalas), skirtas sąlyčiui su žmogaus oda siekiant ją apsaugoti išimtinai arba iš dalies nuo UV spindulių juos absorbuojant, išsklaidant arba atspindint.
ŽENKLINANT PRIVALOMA NURODYTI:
1. APSAUGOS PRODUKTO KATEGORIJĄ, APSAUGOS NUO SAULĖS POVEIKIO KOEFICIENTĄ (SPF) IR SIMBOLĮ:
MAŽA APSAUGA – SPF 6, SPF 10
VIDUTINĖ APSAUGA – SPF 15, SPF 20, SPF 25
DIDELĖ APSAUGA – SPF 30, SPF 50
LABAI DIDĖLĖ APSAUGA – SPF 50+
2. ĮSPĖJIMĄ, KAD PRIEMONĖ NETEIKIA 100 % APSAUGOS ir kokių kitų atsargumo priemonių̨ reikia laikytis. Įspėjimai gali būti tokie:
„Saulėje nebūkite labai ilgai, net jeigu ir naudojate nuo saulės poveikio apsaugantį gaminį“
„Saugokite kūdikius ir mažus vaikus nuo tiesioginių saulės spindulių“
„Per didelė saulės spindulių dozė kelia rimtą grėsmę̨ sveikatai“
3. NAUDOJIMO NURODYMUS, kad būtų̨ pasiektas deklaruojamas produkto veiksmingumas.
Nurodymai gali būti tokie:
„Gaminį tepkite arba purkškite prieš̌ išeidami į saulę“
„Dažnai pakartotinai tepkite arba purkškite apsaugai palaikyti, ypač̌ suprakaitavus”
4. NURODYMUS, KOKĮ GAMINIO KIEKĮ REIKIA TEPTI ARBA PURKŠTI ANT ODOS, kad būtų̨ užtikrintas deklaruojamas gaminio veiksmingumas.
Reikiamą kiekį galima nurodyti, pavyzdžiui, pasitelkus piktogramą, paveikslėlį̨ arba matavimo priemonę. Ant gaminių, apsaugančių̨ nuo saulės poveikio, turėtų̨ būti pateiktas paaiškinimas apie riziką, kylančią̨ dėl per mažo gaminio kiekio naudojimo, pvz., „Įspėjimas: naudojant mažesnį̨ kiekį, smarkiai sumažės apsauga“.
Nepatariama naudoti teiginių, kurie teigtų tokias savybes:
– 100 % apsauga nuo UV spindulių (pvz., „visiškai nepraleidžią saulės spindulių“ arba „visiška apsauga“);
– gaminio visiškai nereikia jokiomis aplinkybėmis pakartotinai tepti arba purkšti ant odos (pvz., „saugo visą dieną“).
VARTOTOJAMS svarbu atminti, kad :
• SPF parodo, kiek pasitepus tam tikra priemone prailginate saugų deginimąsi. Pavyzdžiui, jei jautrios ir šviesios odos savininkas būdamas saulėje per 10 minučių parausta, tai pasitepęs priemones su SPF 15, prailgina šį laiką 15 kartų. Su SPF 50 – 50 kartų.
• Veidui ir kūnui rekomenduojama rinktis skirtingas apsaugos priemones: veido odai su 50 SPF, o kūnui tinkamos ir su 15-30 SPF.
• Apsaugos nuo saulės priemonės suteikia visą savo poveikį tik tada, kai naudojamos pakankamais kiekiais. Norint apsaugoti visą vidutinio ūgio suaugusio žmogaus kūną, reikia užtepti 35 gramus apsaugos nuo saulės priemonės. Tai yra maždaug šešių sklidinų arbatinių šaukštelių kiekis.
• Labai svarbu dažnai pakartotinai naudoti šiuos produktus, kad išlaikytumėte apsaugą – ypač po maudynių, nusiprausus ar nusišluosčius rankšluosčiu.
Visi ženklinimo reikalavimai čia.