Maisto papildų notifikavimą stabdo neatlikti namų darbai

Augančią maisto papildų pasiūlą ir spartėjančią jų internetinę prekybą neatsiejamai lydi ir pažeidimų bei privalomų reikalavimų ignoravimo atvejai. Siekiant užtikrinti tik saugių ir tinkamai paženklintų maisto papildų patekimą į rinką, 2014 m. buvo griežtinamas į Lietuvos rinką tiekiamų maisto papildų notifikavimas. Nemažai daliai verslininkų jis tikras galvos skausmas, nes procedūros dažnai užtrunka ne vieną mėnesį ir baigiasi ne visada taip, kaip tikėtasi.

Keliami reikalavimai skiriasi

Europos Sąjungos (ES) mastu maisto papildų notifikavimas privalomas 23 iš 28 šalių (nereikalaujama Austrijoje, Nyderlanduose, Slovėnijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje). Notifikuojant maisto papildus įprastai reikalaujama pateikti nemažai jų saugą ir kokybę patvirtinančių dokumentų, o maisto papildams importuojamiems iš trečiųjų šalių tokių dokumentų reikia dar daugiau, nes vietiniai reikalavimai sudėčiai ir ženklinimui dažniausiai skiriasi nuo taikomų ES.

„Tiek Lietuvoje, tiek kitose ES šalyse, kai notifikavimo procedūra užtrunka ilgiau nei tikėtasi, dažnas pareiškėjas reiškia nepasitenkinimą kompetentingų institucijų darbu ir tik vienas kitas susimąsto, ar pats atliko visus namų darbus: surinko ir pateikė dokumentus, atidžiai parengė ženklinimo informaciją, patikrino reklaminius teiginius apie notifikuojamą maisto papildą. Remiantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, nuo 2014 metų vien Lietuvoje įmonės pateikė per 15 000 maisto papildų notifikavimo paraiškų. Šiuo metu baigta nagrinėti ir  patenkinta apie 4000 paraiškų. Dar tiek pat paraiškų atmesta dėl neatitikties maisto papildo sąvokai, trūkstant dokumentų ar dėl kitų priežasčių“, – teigia Karolina Tenenienė, UAB „Intra Vires“ maisto saugos ir ženklinimo ekspertė.

Dažniausiai pasitaikantys pažeidimai

Pasak ekspertės, pateiktų paraiškų kiekis milžiniškas, tad ir klaidų, neatitikimų pateikiant dokumentus notifikavimui, apstu. Labai dažnai pamirštama sumokėti valstybės rinkliavą, maisto papildų platintojas neturi maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo arba pranešama apie produktus, kurie iš vis nėra maisto papildai, pavyzdžiui, vaistai, šokoladas, kramtomoji guma, ledinukai, arbata ar kt. Populiari ir vis dar dažna ypač pradedančiųjų platintojų klaida – maisto papildams priskiriamos gydomosios ar profilaktinės savybės. Pamirštama, kad maisto papildas yra maistas, o ne vaistas. Iš trečiųjų šalių importuojamuose maisto papilduose dažniau pasitaiko draudžiamų naudoti augalinių žaliavų ar maisto priedų.

Pašnekovė priduria, kad dažnas pareiškėjas lyg džiunglėse paklysta ir maisto papildų ženklinio reikalavimuose – vien taisyklingai išversti etiketę iš originalo kalbos nepakanka. Be perspėjimų neviršyti nustatytos rekomenduojamos dozės ir maisto papildą laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje, būtina ir tinkamai įvardinti sudedamąsias dalis, išskirti alergenus, nurodyti vitaminų ir mineralinių medžiagų referencines maistines vertes (RMV) bei kita.

Patarimai

K. Tenenienė pataria laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios padeda taupyti laiką, pinigus ir greičiau pasiekti norimą rezultatą:

1. Įsitikinkite, kad turimas produktas tikrai maisto papildas: įvertinkite gamintojo ar tiekėjo pateiktą informaciją, produkto paskirtį ir formą. Maisto papildai skirti tik papildyti kasdienę mitybą maistinėmis ar kitomis vertingomis medžiagomis ir vartojami mažais, dozuotais kiekiais: tabletėmis, kapsulėmis, lašais ir pan.

2. Įvertinkite, ar maisto papildo sudėtis atitinka reikalavimus, ar joje nėra egzotinių ir ES įprastai maistui nevartojamų sudedamųjų dalių, neleidžiamų maisto priedų ir vitaminų bei mineralų cheminių junginių. Jei to negalite padaryti patys, kreipkitės į specialistą.

3. Paruoškite ženklinimo informaciją – jei turite patirties, tai nesunkiai padarysite patys arba kreipkitės į ženklinimo specialistą.

„Pirmąjį kartą greičiausiai teks sugaišti šiek tiek laiko, bet tai perspektyvi investicija, nes tinkamai pasiruošus ir atlikus namų darbus, notifikavimas vyksta sklandžiau, kelia mažiau streso, o ir teigiamo rezultato tikimybė ženkliai išaugs“, – įsitikinusi Karolina Tenenienė.

Toliau skaitykite

Narystės ir pažymėjimai