Ženklinimo apribojimai žaliosios arbatos ekstraktams, kurių sudėtyje yra (-)-epigalokatechin-3-galato

2022 m. lapkričio 30 d. Europos Komisija priėmė reglamentą (ES) 2022/2340 dėl žaliosios arbatos ekstraktų, kurių sudėtyje yra (-)-epigalokatechin-3-galato. Teisės aktas svarbus rengiant maisto produktų ženklinimo informaciją.

Reglamento nuostatos nurodo, kad maisto produkto etiketės tekste turi būti pateikiamas didžiausias per parą leidžiamų suvartoti maisto produkto porcijų skaičius ir perspėjimas, kad per parą suvartojamas (-)-epigalokatechin-3-galato kiekis turi būti mažesnis nei 800 mg.  Be to, etiketės tekste pateikiami šie perspėjimai:
„Neturėtumėte vartoti, jei tą pačią dieną vartojate kitus produktus, kurių sudėtyje yra žaliosios arbatos.“,
„Neturėtų vartoti nėščios moterys ar žindyvės ir jaunesni nei 18 metų vaikai.“,
„Neturėtų būti vartojamas tuščiu skrandžiu“.

Europos Komisijos reglamento reikalavimų neatitinkantys ir prieš įsigaliojant šiam reglamentui rinkai teisėtai pateikti maisto produktai, gali likti rinkoje iki 2023 m. birželio 21 d.

Dar 2015 m. spalio 12 d. Norvegija, Švedija ir Danija pateikė Komisijai prašymą pradėti procedūrą, kad katechinų, visų pirma (-)-epigalokatechin-3-galato, kurio yra žaliosios arbatos ekstraktuose, naudojamuose maisto produktams gaminti, vartojimas yra susijęs su galimu pavojumi vartotojams.

Po šio kreipimosi Komisija paprašė Europos maisto saugos tarnybos (toliau – Tarnyba) pateikti mokslinę nuomonę dėl žaliosios arbatos katechinų, gaunamų iš visų maisto šaltinių, saugos vertinimo.

Po dviejų su puse metų, 2018 m. kovo 14 d. Tarnyba priėmė mokslinę nuomonę dėl žaliosios arbatos katechinų saugos ir padarė išvadą, kad tradiciniu būdu paruoštuose žaliosios arbatos užpiluose ir atgamintuose gėrimuose, kurių sudėtis atitinka tradicinių žaliosios arbatos užpilų sudėtį, esantys katechinai, laikantis saugos prielaidos, paprastai laikomi saugiais, jei suvartojamas jų kiekis atitinka nurodytus valstybėse narėse suvartojamus kiekius. Pažymėtina, kad vidutinis suvartojamo (-)-epigalokatechin-3-galato kiekis per parą vartojant žaliosios arbatos užpilus yra 90–300 mg.

Tarnyba taip pat padarė išvadą, kad, remiantis turimais duomenimis apie galimą nepageidaujamą žaliosios arbatos katechinų poveikį kepenims, iš intervencinių klinikinių tyrimų gauta įrodymų, kad, suvartojant 800 mg arba didesnį (-)-epigalokatechin-3-galato, vartojamo kaip maisto papildas, kiekį per parą, gydomiems tiriamiesiems statistiškai reikšmingai padidėja transaminazių kiekis serume, palyginti su kontroliniais tiriamaisiais, o tai rodo kepenų pažeidimą.

Svarbu pažymėti, kad reglamento nuostatos netaikomos ypač gryno kininio arbatmedžio (Camellia sinensis (L.) Kuntze) lapų ekstraktui, kurio sudėtyje yra ne mažiau kaip 90 % (-)-epigalokatechin-3-galato, naudojimui funkcionaliuosiuose maisto produktuose ir maisto papilduose. Ta medžiaga yra saugi ir ją leidžiama naudoti kaip naują maisto produktą.

Susipažinti su teisės aktu galite čia:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?uri=CELEX:32022R2340

 

Toliau skaitykite

Narystės ir pažymėjimai