Mikroplastikas kosmetikoje

Mikroplastikas – tai smulkios, mažesnės nei 5 mm ir kartais net akimi nematomos, plastiko dalelės, susidedančios iš polimerų bei cheminių priemaišų. Tokias mažas daleles lengvai praryja jūrų gyvūnai. Mikroplastikas gali patekti ir į žmonių maistą. Tyrimų duomenimis, mikroplastiko randama ore, geriamajame vandenyje ir maisto produktuose, tokiuose kaip druska ar medus, o jų poveikis žmonių sveikatai dar iki galo nežinomas.

Jau daug metų  mikroplastikas naudojamas gaminant kai kuriuos kūno šveitiklius bei dantų pastas, kad užtikrintų šveitimo funkciją, produkto tirštumą arba suteiktų išskirtinę išvaizdą. Mikroplastikas taip pat naudojamas gaminant makiažo priemones. Paskaičiuota, kad ES kasmet produktų gamybai sunaudojama apie 145 tūkst. tonų mikroplastiko. Nesunku suprasti, kad vėliau šios plastiko dalelės patenka į mūsų namų nuotekas. Baltijos jūros regione atlikus tyrimą nustatyta, kad kasmet į nuotekų valymo įrenginius iš namų ūkių atkeliauja apie 130 tonų asmens higienos priemonėse esančio mikroplastiko. Dėl nepakankamai efektyvių nuotekų valymo įrenginių filtrų iki 40 tonų mikroplastiko patenka į Baltijos jūrą. Svarbu pabrėžti, kad tikslingai kosmetikos ir asmens higienos gaminių sudėtyje naudojamas mikroplastikas sudaro labai nedidelę dalį, vos 0,28 proc., viso ES išleidžiamo mikroplastiko kiekio.

Dar 2017 metais Europos Komisija, įgyvendindama plastikų strategiją ir darnaus vystymosi tikslus, paprašė Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) parengti pasiūlymą dėl apribojimų, taikomų tikslingai pridėtiems mikroplastikams, naudojamiems gaminiuose, kurie tiekiami į Europos Sąjungos / Europos ekonominės erdvės rinką. Pasiūlymu siekiama uždrausti naudoti mikroplastikus tokiuose gaminiuose kaip kosmetika, plovikliai, trąšos ir kt.  Šių ribojimų derinimas yra baigiamajame etape, tikimasi, kad reglamentas bus priimtas ir pradėtas taikyti ne vėliau kaip 2023 metais.

ECHA pasiūlė pereinamuosius laikotarpius įvairių rūšių gaminiams. Nuplaunamiems ir nenuplaunamiems kosmetikos gaminiams gali būti taikomas atitinkamai ketverių ir šešerių metų pereinamasis laikotarpis, jei juose yra mikroplastiko, bet nėra mikrogranulių. Produktams, kuriuose yra mikrogranulių, pereinamojo laikotarpio gali ir nebūti, nes jas galima lengvai pakeisti alternatyviomis medžiagomis, pavyzdžiui, kokosų kevalais ar alyvuogių kauliukais.

Tačiau, kol apribojimai mikroplastikui dar nėra patvirtinti ES lygiu, jį galime atpažinti perskaičius ant kosmetikos gaminio pakuotės pateiktą ingredientų sąrašą. Mikroplastikas paprastai žymimas tokiais pavadinimais: Acrylic polymer, Acrylates copolymer (AC), Dimethiconol, Carbomer, Polyethylene (PE), Polypropylene (PP), Polyethylene-terephthalate (PET), Nylon-12, Nylon-6, Polyurethane (PUR).

Daugiau informacijos galite rasti čia: https://echa.europa.eu/hot-topics/microplastics

https://cosmeticseurope.eu/highly-misleading-report-plastic-soup-foundation-cosmetics-industry-reaction

Toliau skaitykite

Narystės ir pažymėjimai