Dar vienas gamintojas gali tiekti vabzdžių miltus iš Azijos į ES

Šių metų sausio 3 d. Europos Komisija (toliau – EK) suteikė patvirtinimą vienai Vietname įsikūrusiai įmonei tiekti Europos Sąjungos (toliau – ES) rinkai naminių svirplių miltus (lot. Acheta domesticus), pagamintus su sumažintu riebalų kiekiu. Leidimas patvirtina, kad šiuos naminių svirplių miltus ES galima įsigyti ir naudoti maisto produktų gamyboje.

Europos maisto saugos tarnyba (toliau – EFSA) atliko išsamų gamintojo atliktų ir pateiktų mokslinių tyrimų ir duomenų vertinimą – išnagrinėjo gamybos procesą, pirminių analizių rezultatus, analitinius duomenis apie teršalus bei stabilumo tyrimų rezultatus, o taip pat įvertino mikrobiologinių parametrų analitinius duomenis ir baltymų įsisavinimo tyrimų rezultatus bei gavo mokslinę nuomonę, kuria remiantis konstatavo, kad naminių svirplių Acheta domesticus milteliai, iš kurių pašalinta dalis riebalų, yra saugūs, jei naudojami pagal siūlomas naudojimo sąlygas ir laikantis pasiūlytų koncentracijos verčių.

Reglamento dėl naujų maisto produktų papildyme, taip pat yra apibrėžta, kad maisto produktų, kurių sudėtyje yra naujai patvirtinti naminių svirplių Acheta domesticus miltai, etiketėje turi būti nurodyta „naminių svirplių Acheta domesticus miltai, iš kurių pašalinta dalis riebalų“.

Reglamente nurodoma, kad maisto produktų, kurių sudėtyje yra naminių svirplių Acheta domesticus miltelių, iš kurių pašalinta dalis riebalų, etiketėje nurodoma, kad ši sudedamoji dalis gali sukelti alerginę reakciją vartotojams, kurie, kaip žinoma, yra alergiški vėžiagyviams, moliuskams ir jų produktams bei erkutėms. Jei reikia, šis teiginys pateikiamas šalia sudedamųjų dalių sąrašo.

Pasaulyje didžiausi maisto produktų su vabzdžiais gamintojai įsikūrę Kanadoje, JAV, Azijos šalyse, taip pat ir Europoje. ES vabzdžių naudojimas maistui leistas dar 2018 m. Tai yra penktas ES naujų maisto produktų sąrašo papildymas, kuriuo leidžiama jau trečiam vabzdžių produktų gamintojui tiekti produkciją į ES. Šiuo atveju, leidimas suteiktas tiekti konkrečios įmonės gaminamus naminių vabzdžių miltus su sumažintu riebalų kiekiu.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis Lietuvoje produktai iš vabzdžių leidžiami gaminti ir tiekti rinkai nuo 2020 m. ir šia veikla mūsų šalyje užsiima 11 įmonių.

Maisto produktams su vabzdžiais galioja vienodos ženklinimo taisyklės kaip ir visiems maisto produktams. Produkto ženklinimo etiketėje vartotojams turi būti pateikta visa informacija apie produkto sudėtines dalis, iš jų ir kokie vabzdžiai, ar jų miltai, buvo naudoti.

Plačiau: Dar vienas gamintojas gali tiekti vabzdžių miltus į ES | Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (vmvt.lt)

 

Toliau skaitykite

Narystės ir pažymėjimai