Dėl EFSA titano dioksido (E171) saugos vertinimo 2021

Gavusi 2020 m. kovo mėn. Europos Komisijos prašymą, Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) atnaujino maisto priedo titano dioksido (E 171) saugos vertinimą.
Klausimų daug, todėl Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba surinko dažniausiai užduodamus klausimus apie titano dioksidą (E171) ir pateikė visuomenei atsakymus į juos.

  1. Kas yra titano dioksidas?

Titano dioksidas yra naudojamas maistinis dažiklis (E171) ir, kaip ir visų kitų maistinių dažiklių, jo technologinė funkcija yra padaryti maistą patrauklesnį, suteikti spalvą maistui, kuris kitaip būtų bespalvis arba atkurti pirminę maisto išvaizdą. Titano dioksido taip pat yra kosmetikoje, dažuose ir vaistuose.

(Daugiau informacijos apie EFSA veiklą maisto priedų srityje galima rasti EFSA svetainėje).

  1. Kokiuose maisto produktuose yra titano dioksido?

Pagrindinės maisto produktų kategorijos, galinčios daryti poveikį dėl produktuose esančio E171, yra smulkūs kepiniai, sriubos, sultiniai ir padažai (kūdikiams, mažiems vaikams ir paaugliams); sriubos, sultiniai, padažai, salotos ir pikantiški sumuštinių užtepai (vaikams, suaugusiems ir pagyvenusiems žmonėms). Perdirbti riešutai taip pat yra priskiriami prie pagrindinės maisto kategorijos suaugusiems ir pagyvenusiems žmonėms.

  1. Ką teigia EFSA mokslininkai savo 2021 m. nuomonėje dėl titano dioksido, kaip maisto priedo, saugos?

Peržiūrėjusi visus susijusius turimus mokslinius įrodymus, EFSA padarė išvadą, kad negalima atmesti galimo titano dioksido (TiO 2) dalelių genotoksiškumo. Remdamiesi šiuo teiginiu, EFSA ekspertai nebelaiko titano dioksido saugiu, kai jis naudojamas kaip maisto priedas. Tai reiškia, kad maisto priedui E171 negalima nustatyti leistinos paros suvartojimo normos.

EFSA vertinimas yra susijęs su TiO 2, kaip maisto priedo, naudojimo rizika, bet ne su kitais jo naudojimo būdais.

  1. Ar turėčiau nustoti valgyti produktus, kuriuose yra TiO2?

Kaip jau buvo minėta, nors bendro toksinio poveikio įrodymai nėra galutiniai, remdamiesi naujais duomenimis ir sustiprintais tyrimų metodais, EFSA mokslininkai negali atmesti galimo medžiagos genotoksiškumo ir dėl to negali nustatyti saugaus TiO 2, kaip maisto priedo, paros suvartojimo lygio.

Rizikos valdytojai – Europos Komisija ir valstybės narės dabar atsižvelgs į EFSA mokslines rekomendacijas ir nuspręs dėl tinkamų reguliavimo priemonių ar patarimų vartotojams.

  1. Ar EFSA draudžia titano dioksidą? 

Ne. EFSA vaidmuo apsiriboja tik titano dioksido, kaip maisto priedo, rizikos vertinimu. Studija apėmė atitinkamos mokslinės informacijos apie TiO 2 , jo galimo toksiškumo ir poveikio, gaunant medžiagą su maistu, vertinimą. Už bet kokius teisinius ar reguliavimo sprendimus dėl leidimo naudoti maisto priedus yra atsakingi rizikos valdytojai (t.y. Europos Komisija ir valstybės narės).

  1. Kas bus toliau?

EFSA mokslines rekomendacijas naudos rizikos valdytojai (Europos Komisija, valstybės narės) ir priims visus sprendimus dėl galimų reguliavimo veiksmų.

 

Šaltinis: http://efsa.vmvt.lt/lt/titano-dioksidas-e171-nebera-laikomas-saugiu-maisto-priedu/

Toliau skaitykite

Narystės ir pažymėjimai