Lietuvoje bus ribojamas transizomerų kiekis maiste

Atsižvelgdama į Pasaulio sveikatos organizacijos, bei kelių kitų Europos Sąjungos šalių iniciatyvas mažinti riebalų rūgščių transizomerų (RRT) kiekį maiste, Sveikatos apsaugos ministerija ėmėsi priemonių.

2017 m. spalio 24 d. sveikatos apsaugos ministras pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma, kad nuo 2019 m. lapkričio 1 d.:

  • didžiausias leistinas RRT kiekis maisto produktuose negali viršyti 2 gramų 100 gramų bendro riebalų kiekio;
  • maisto produktuose, kuriuose bendras riebalų kiekis yra mažesnis kaip 3 procentai, didžiausias leistinas RRT kiekis negali viršyti 10 gramų 100 gramų bendro riebalų kiekio.

Europos Sąjungos lygiu reikalavimai, ribojantys RRT kiekį maiste, dar nėra nustatyti.

Nustačius faktus apie neigiamą RRT įtaką sveikatai, daugelio šalių sveikatos apsaugos tarnybos ėmėsi priemonių mažinti jų vartojimą. Iki šiol  riebalų rūgščių transizomerų kiekį maisto produktuose riboja keturios Europos Sąjungos valstybės: Danija, Austrija, Vengrija ir  Latvija. RRT kiekis taip pat reguliuojamas Šveicarijoje, Islandijoje ir Norvegijoje.

Riebalų rūgščių transizomerai yra širdies ir kraujagyslių ligų rizikos faktorius. Jie skatina ir sisteminį uždegimą, sukelia rezistenciją insulinui, visceralinį nutukimą ir kitas ligas. RRT didina širdies ir kraujagyslių sistemos ligų riziką labiau, nei kiti maisto makrojunginiai.

Toliau skaitykite

Narystės ir pažymėjimai